Kategorisiz
Yorum yapılmamış

Bu yazımızda sizlere Röle nedir ? Çalışma prensibi ve kullanım alanları hakkında bir çok detayı aktaracağız. Ayrıca Omron röle hakkında ise sizlere birkaç öneri de bulunacağız. Sözümüzü fazla uzatmadan başlamak istiyoruz.

Röle Nedir ?

Düşük akım kullanarak yüksek akım çeken cihazları anahtarlama yapması için kullanılan devreye ait bir elemandır. Çalışma prensibi olarak şunu söyleyebiliriz; Bobine gelen enerji mıktanıslanarak armatürü hareket ettirir. Bu hareket kontakların birbiri ile temas etmesini sağlar ve iletim sağlanmış olur. Röle üzerinde 3 farklı (genellikle) bağlantı bulunmaktadır. Bunlar;

  • NO (Normally Open) : Bu bağlantı tipinde iletim gerçekleşmez. Çünkü röleye enerji verilmediği zaman common ucuyla bağlantılı açık devredir. Eğer bobine enerji verilirse common ucu ile normally open kısa devre olur ve akım sağlanır.
  • NC (Normally Closed) : Bu bağlantı tipinde ise NO’ya zıt bir şekilde çalışmaktadır. Bobine enerji verilmediğinde NC ve COM uçları kısa devre olur. Enerji verildiğinde ise açık devre olmaktadırlar.
  • COM (Common)
omron röle
NO – NC buton

Rölenin Kullanım Alanları Neresidir ?

Bu kullanım alanları çeşitlerine göre karar verilmektedir. Elektrikli ev aletlerinde, sigortalarda, alarm sistemlerinde, kamera ve güvenlik sistemlerinde sıkça röleleri görebiliriz.

Röle Çeşitleri Nelerdir ?

En yaygın olarak kullanılan röleleri sıralayalım. Bu çeşitlilik sayesinde rölenin kullanım alanları hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacaksınız.

  • Reed Röle : Burada manyetik alan etkisi kullanılmaktadır. İletim ve kesim durumlarına geçiş sağlanır. Örnek vermek gerekirse alarm sistemlerinde bu tip çok kullanılmaktadır. Çünkü röleye mıknatıs ve benzeri bir madde yaklaştığında kontakları değişmektedir.
  • Termik Röle : Ortamdaki ısıyı kullanarak kontak durumlarını değiştirmektedir. Ortamın ısısı arttıkça, elektrik akımı kesilmektedir. Örneğin; ütü bu duruma çok güzel bir örnektir.
  • Solid State Röle : Aşırı yüksek akımlara kadar dayanabilmektedir. Normal röleye göre daha uzun ömür sergilemektedir.
  • Faz Koruma Rölesi : Motorda oluşabilecek aşırı ısınma ve kısa devre oluşumunda yanma meydana gelirse bunları korumak amacıyla kullanılmaktadır.
  • Zaman Rölesi (Öneri : Omron H3CR-A Zaman Rölesi ) : Adı üzerinde aslında. Zamanlayıcı diyebiliriz. Kontak durumu bir süre sonra değişmektedir. Bu röle biçimi hakkında omron röleyi tavsiye etmekteyiz. Detaylı bilgiyi öneri linkinden öğrenebilirsiniz.
  • Kaçak Akım Rölesi : Burada kaçak bir akım varsa ve bu akım normalinden daha fazla bir değere sahipse, elektriği kesmek için kullanılmaktadır. Sistemde giren akım ve çıkan akım farklı ise sistem çalışmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir