Kategorisiz
Yorum yapılmamış

Sensör Nedir ?

Omron sensor ve diğer sensörlerden bahsetmeden önce sizlere sensörün tanımını yapmak isteriz. Sensörler, ortamdaki fiziki olayları yani sıcaklık, uzaklık, basınç gibi etkenleri algılamaktadır. Bazı yerlerde algılayıcılar olarak bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu ortamlarda elektrik – elektronik cihazları birbirlerine bağlama görevi görürler. Bir nevi köprü görevindedirler.

Şimdi sizlere Omron sensor ve çeşitlerinden bahsedelim.

Omron Sensor Çeşitleri

10 farklı omron sensor çeşidi bulunmaktadır. Bunları sıralayarak sizlere açıklamalarını yapalım.

  • Fotoelektrik Sensörler : Bu tip sensörler standart uygulama ve özel uygulama olarak ikiye ayrılır. Standart uygulama sensörler, daha uzun mesafe, kompakt kare, minyatür, silindirik, çatal tiplerine sahiptir. Ürünlerinden bazıları ise E3Z / E3ZM / E3S-CL / E3FC ve diğerleridir. Özel uygulama sensörler ise yapısal nesne algılama, yağ dayanımlı, yüksek hassasiyetli pozisyonlandırma ve algılama, çoklu gerilim güç kaynağı, şeffaf algılama tiplerine sahiptir. Ürünleri ise E3ZM-C / E3ZM-B / E3ZR-C / E3Z-B ve diğerleridir.
  • Baskı İşareti ve Renk Sensörleri : Karmaşık algılama ve gelişmiş özellikler, kolay öğretilen renk algılama sensörü, yüksek performanslı renk algılama tipleri mevcuttur. Ürünleri ise E3S-DC / E3ZM-V / Xpectia-Lite / FQ2-CLR / E3NX-CA’dır.
  • Işık Bariyerleri ve Alan Sensörleri : Alan izleme, asansör ışık bariyerleri, nesne algılama, ölçüm ışık bariyerleri bu sensörün tipleridir. Ürünleri ise F3EM2 / F3ET2 / E32 Alan İzleme / F3E’dir.
  • Fiber Optik Sensörler : Bu sensörde fiber sensör başlıklarında gelişmiş çevresel direnç, genel uygulama, özel nesneler ve kurulumlar uygulamaları bulunmaktadır. Fiber amplifikatörlerinde ise gelişmiş fonksiyonellik ve kolay kullanım bunun uygulamalarıdır.

Omron Sensor Çeşitleri

  • Endüktif Sensörler : Kompakt, silindirik, minyatür, kare-blok stili, daha uzun mesafe, özel model tipleri vardır. Arayüz olarak IO-Link, 2 kablolu ve 3 kablolu olarak karşınıza çıkmaktadır. Ürün olarak sizlere E2B / E2E NEXT 3-wires / E2E-IL / E2EQ-IL / E2E NEXT 2-wires / E2EQ NEXT 2-wires / E2A / E2A-S / E2A-4 / E2A3 sunabiliriz.
  • Ölçüm Sensörleri : Konum, çap, genişlik, profil ve yer değiştirme ölçüm tipleri bulunmaktadır. Ürünlerden ise ZW serisi / ZX2 / ZX1 / ZX-L / ZX-T / ZX-GT / ZS-HL / ZX-E / ZG2 mevcut şekilde bulabilirsiniz.
  • Mekanik Sensörler ve Limit Switchleri : Tip olarak bağlantı ve kablolama şekilleri, güvenlik uygulaması, kompakt, montaj şekli ve delik çeşitleri ve standart verileri mevcuttur. Sizlere WL-N / D4C / ZC / Z / D4E / D4MC / ZE / ZV / D4E / SHL / D4ER-N / D4N / D4B / D5B ürünlerini sunabiliriz.
  • Döner Enkoderler : Artımsal ve mutlak çıkışları olan bu enkoderlerde, güçlü, küçük çaplı mil, standart mil ve içi çukur şaft tipleri bulunmaktadır. Ürünlerden bazıları ise E6A2-C / E6B2-C / E6F-C / E6H-C olarak sunulabilmektedir.
  • Proses Sensörleri : Basınç ve akış kontrolü tipleri bulunur. Ayrıca E8FC akış sensörleri ve E8PC basınç sensörleri ürünlerini bulabilirsiniz.

Tüm Omron Sensor Çeşitleri ve Görselleri

Arya Otomasyon Sistemleri olarak sizlere en iyi desteği sağlamayı hedefledik. Bizimle her zaman iletişimde kalabilir ve sorularınızı, isteklerinizi iletebilirsiniz. Omron sensor ve tüm bilgileri sizlere aktarmaya çalıştık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir